ПРО СПІЛКУ
Життя спілки
Документи
СУДИ ТА СУДДІ
НОВИНИ
СТАТИСТИКА
БАЗА ЗНАНЬ
СПІЛКА LIVE

7 жовтня 2016 року представники "Центру сприяння справедливому правосуддю" взяли участь у відкритій дискусії «Вища рада правосуддя: чи можливе оновлення суддівського корпусу?»

07.10.2016

7 жовтня 2016 року представники "Центру сприяння справедливому правосуддю" взяли участь у відкритій дискусії «Вища рада правосуддя: чи можливе оновлення суддівського корпусу?», проведеній за підтримки Реанімаційного пакету реформ. Учасниками обговорення стали Вікторія Пташник (народний депутат України), Андрій Бойко (член Вищої ради правосуддя), Роман Маселко (експерт групи Судова реформа РПР, член Автомайдану), Михайло Жернаков (головний експерт РПР з питань судової реформи), Давід Косар (експерт з питань суддівських рад, доцент кафедри конституційного права та політичних наук, Університет Масарика (Чехія)). Ціль зустрічі – обговорення законопроекту №5180 «Про Вищу раду правосуддя», внесеного Президентом до парламенту.

На початку було організовано скайп-конференцію з Давідом Косаром, який проаналізував європейський досвід реформування системи судочинства та наголосив на декількох важливих пунктах. Науковець зазначив, що для запобігання зловживань членами Вищої ради правосуддя (ВРП), де більшість становлять судді, обрані самими суддями, туди повинні входити представники не суддівської сфери (адвокати, науковці, юристи), а Громадська рада доброчесності має бути максимально відкритою та «прозорою». Також Д.Косар наголосив, що перед прийняттям закону необхідно передбачити дії та можливі варіанти прийняття рішень у випадках суддівських правопорушень. Це може бути реалізоване шляхом створення окремих омбудсменів, які зможуть вчиняти дії проти суддів, за допомогою проведення слухань дисциплінарної панелі, оприлюднення щорічних звітів дисциплінарної палати, посилання на західноєвропейський досвід, організації особливої роботи дисциплінарної палати (якщо рішення членів розходяться, то ті, хто голосує проти, повинні обґрунтувати свою думку; додатковим запобіжником від порушень є введення адвокатів до складу дисциплінарної палати).

Поєднуючи зауваження пана Косара та ті проблеми, що їх вбачає РПР в проекті закону «Про вищу раду правосуддя» (можливість ігнорувати висновки Громадської ради доброчесності, звуження прав скаржника, варіант блокування оновлення у судах шляхом залишення на посадах суддів-п’ятирічок, повноваження яких припинилися та ін.) було звернено увагу на можливості виправлення недоліків законопроекту та врахування зауважень і пропозицій при голосуванні. Депутат Верховної Ради Вікторія Пташник запевнила, що наполягатиме на детальному розгляді проекту закону, оскільки від ВРП будуть залежати процеси очищення, створення, діяльності нового суддівського корпусу, а основними проблемами цього процесу є політичний вплив на суддів і те, що самі судді можуть блокувати процес реформування. Також вона закликала науковців та адвокатів брати участь в конкурсі на посаду члена ВРП, що дасть змогу створити гідну конкуренцію суддям.

Продовжуючи обговорення, член ВРП Андрій Бойко зазначив, що загалом пропонований законопроект є досить якісним, але потрібно додатково забезпечувати незалежність судової влади, обов'язкову відповідальність та підзвітність ВРП перед суспільством, прозорість та відкритість. Перевагою пропонованого закону є особливість дисциплінарної процедури (первинний розгляд і перегляд рішень проводиться ВРП, але у перегляді рішення не дозволяється брати учать суддям, які здійснювали первинний розгляд справи). Для формування корпусу ВРП він запропонував застосовувати квотний принцип, завдяки якому в структурі будуть представники всіх інстанцій.

Результатом дискусії стало визначення необхідності перегляду окремих пунктів законопроекту, що забезпечить максимальну ефективність впровадження нової структури в судову систему України.