ПРО СПІЛКУ
Життя спілки
Документи
СУДИ ТА СУДДІ
НОВИНИ
СТАТИСТИКА
БАЗА ЗНАНЬ
СПІЛКА LIVE

ВИЩИЙ АНТИКОРУПЦІЙНИЙ СУД В УКРАЇНІ 2017. МІФ ЧИ РЕАЛЬНІСТЬ?

21.09.2016

Неможливість швидко розв’язати проблеми оновлення суддівського корпусу та критичної недовіри суспільства до Феміди зумовило питання створення дійсно незалежного суду для розгляду резонансних корупційних справ. Таким має стати Вищий антикорупційний суд України. Новий орган міг бути новою платформою для реалізації справедливості та прозорості судових рішень. 
Проект нового закону «Про судоустрій та статус суддів» № 4734 від 30.05.2016 року, внесений Президентом України Петром Порошенко до Верховної Ради України, не тільки не вирішує питання створення Вищого Антикорупційного суду, але й перекладає залежність на інший закон, який буде встановлювати критерії для кандидатів, а також регулювати процедуру відбору суддів на посаду. Якщо перший проект внесений на розгляд до порядку денного, то Закону про кандидатів на посаду судді немає взагалі. У перехідних положеннях закону № 4734 вказується: «Утворення Вищого антикорупційного суду та проведення конкурсу на посади суддів, протягом дванадцяти місяців з дня набрання чинності Законом, який визначає спеціальні вимоги до суддів цього суду», що відкладає створення Вищого Антикорупційного Суду на невизначений термін. 
Ще один цвях у реалізацію проекту Вищого антикорупційного суду вбив «Проект закону про державний бюджет України на 2017 рік», де на його створення було виділено 4 млн. грн. Для порівняння, на Вищий адміністративний суд – 96 млн., Вищий господарський суд – майже 149 млн., Вищий спеціалізований суд з розгляду цивільних і кримінальних справ – 138 млн. гривень. 
Що повинно входити до бюджету амбітного проекту?

1) Кошти на проведення прозорого відбору до суддівського корпусу. 
2) Формування професійного судового апарату. 
3) Посилена охорона суду, де зберігаються та розглядаються резонансні справи (всі ж пам’ятають пожежу у Солом’янському суді м. Києва). 
4) Відповідна заробітна плата суддів, які будуть розглядати справи з багатомільйонними та навіть багатомільярдними бюджетними збитками. 
5) Задачі, які будуть покладені на плечі суддів Антикорупційного суду України, пов’язані з великим ризиком для життя та здоров’я їх та членів їх сімей, що потребує забезпечення цілодобової охорони. 
6) Забезпечення неупередженості та незалежності суддів, шляхом відкритості та прозорості судового процесу з відповідними технічними засобами.

Проект створення Вищого Антикорупційного суду в Україні, який повинен був стати новим поштовхом реформ та відновлення довіри до судової гілки влади, на жаль, в 2017 році реалізувати не вдасться.